” Dečiji život je kao komad papira na koji svako ostavlja belešku.”
Kineska poslovica
Grčevi kod beba
Grčevi su normalna, ali ne i kod svake bebe prisutna pojava. Mogu se javiti već u prvim danima i trajati čak do šest meseci.
Ukoliko se pravovremeno detektuju i na adekvatan način se odreaguje, nećete se ni sećati da vam je dete imalo grčeve.
Uzroci javljanja mogu biti razni, a najčešće su sledeći:
- hranjenje deteta u razmacima manjim od dva sata
- ne podrigivanje, što izaziva nadutost
- “halapljivo” brzo sisanje, bez pauze
- upoteba neodgovarajuće mlečne formule i sl.
U manjem procentu, pojava grčeva može biti u uskoj vezi sa ishranom majke (ukoliko konzumira hranu koja nadima – kupus, mahunarke, gazirane sokove), dok u ređim slučajevima mogu da se jave iznenada, bez razloga.
Kako prepoznati grčeve?
Grčevi se lako otkriju, kao što sama reč kaže, dete zauzima položaj sa zgrčenim nogama ka stomaku, a pri tom se čuje jak i iznenadni plač bebe, zapaža crvenilo u licu i napet stomak. Uglavnom se javljaju u isto vreme u toku dana (tačnije dete je u periodu između dva obroka – dva do tri sata nemirno) i u tom periodu često u više navrata iznenada zaplače u toj meri, do zacenjivanja. Smiri se na kratko, pa opet i tako do narednog podoja.
Prva pomoć kod pojave grčeva?
- Ponuditi detetu vodu sa kimom. Staviti u 1,5dl vode pet zrna kima i ostaviti da vri bar pet minuta, ohladiti, držati na sobnoj temperaturi i davati detetu u toku dana
- Tetra pelenu ugrejati sa peglom i tako toplu staviti na bebin stomačić ili kupiti u apoteci grejač za bebin stomak
- Raditi vežbe s bebom – naizmenično savijati noge kolenu, lagano ka stomaku bebe tako da se kolenima izvrši blag pritisak na trbuh
- Masirati stomak u kružnim pokretima
- U konsultaciji sa medicinskom sestrom ili lekarom koristiti Colief Infant Drops – kapi sa enzimom laktaza. Više na www.newmed.rs
Treba znati da, ukoliko dojite, obavezno pravite pauzu izmedju dve dojke za podrigivanje, a ukoliko hranite dete iz određenih razoga na flašicu, dajte obrok sa dve do tri pauze za podrigivanje u toku obroka.
(izvor: knjiga “Najčešće nedoumice roditelja u prvoj godini života bebe”, autor Slađana Crvenkov, viša medicinska sestra)
Više informacija možete pročitati u knjizi “Najčešće nedoumice roditelja u prvoj godini života bebe”, koju možete poručiti putem naše e-mail adrese: trudnocaibeba@gmail.com.