” Dečiji život je kao komad papira na koji svako ostavlja belešku.”
Kineska poslovica
Upotreba rashladnih uređaja
Usled velikih temperatura vazduha, koje dosežu i do 39°C stepeni i velike vlažnosti vazduha, teško je i odraslima, a kamoli novorođenoj deci i odojčadima do godinu dana starosti.
Stoga, sasvim je normalno i pitanje roditelja da li smeju rashladni uređaji (u daljem tekstu klima) da se upotrebljavaju u prostorijama u kojim borave bebe?
Treba znati da, bebe imaju manje masnih naslaga nego odrasli, tanku i nežnu kožu, nestabilan i nedovoljno oformljen termoregulacioni centar.
Naglo rashlađivanje, kao i pretopljavanje može dovesti do posledica, u smislu rashlađivanja, pojave odbijanja dojke, razdražljivosti u toku dana, pa i neretko do nastanka toplotnog udara.
Prostorija u kojoj je beba sme da poseduje klimu, ali pod uslovom da:
- je prostorija pre upotrebe dobro provetrena
- je klima uređaj adekvatno podešen
- je smanjen nivo brzine duvanja hladnog vazduha
- temperatura klime podešena na minimum 24°C
- beba adekvatno obučena (bodi ili benkica s kratkim rukavima i prekrivena tetra pamučnom pelenom dok spava)
Savet plus:
- pre planiranog izlaska u šetnju, isključiti klimu, boraviti u prostoriji, otvoriti prozore i kad se dete adaptira krenuti na svež vazduh (u ranim prepodnevnim i kasnim popodnevnim časovima)
- pre kupanja bebe uraditi isto kao što je prethodno navedeno
- osveživače koji se postavljaju u klima uređaje jakih mirisa izbegavati
Napomena: pratite broj mokrih pelena bebe u toku dana, pojite bebe vodom – nikako zaslađenom i sokovima koji u sebi sadrže saharide.
(izvor: knjiga “Najčešće nedoumice roditelja u prvoj godini života bebe”, autor Slađana Crvenkov, viša medicinska sestra)
Više informacija možete pročitati u knjizi “Najčešće nedoumice roditelja u prvoj godini života bebe”, koju možete poručiti putem naše e-mail adrese: trudnocaibeba@gmail.com.